еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Атиџе прекрасна: Како изгледаше екипата на „Медена земја“ на Оскарите

Македонскиот документарец “Медена земја“ кој беше номиниран во две категории за Оскар, за најдобар документарец и најдобар странски филм, за жал не освои ни една статуетка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Атиџе е нашиот Оскар“: Твитер реакции за „Медена земја“ и Оскарите

„Медена земја“ не доби Оскар: Статуетките ги земаа конкурентите „Американска фабрика“ и „Паразит“

Но, тоа не го намалува успехот на филмот кој собра награди ширум светот и испиша историја со тоа што за прв пат документарец се најде во конкуренција и во категоријата интернационален филм.

„Медена земја“ е и прв македонски филм кој добил две номинации за Оскар.

Атиџе Муратова, ѕвездата на филмот и целата екипа на дододелувањето на Оскарите изгледаа прекрасно за што добија бројни пофалби на социјалните мрежи.

Атиџе е Личност на годината на еМагазин за 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема место за разочарување: „Медена земја“ не сплоти и испиша историја

Фото: Фејсбук/Медена земја

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сите детали: Најголем дел од новозаразените со коронавирусот во Македонија се на возраст над 60 години

Редакција

Поразителни резултати: Странските директни инвестиции едвај 55,6 милиони евра

Никола Осило

НЛБ Банка се одзва на повикот на Народна банка: Нема да се дели дивиденда

Редакција