еМагазин
Image default
Бизнис

(Видео) Бектеши за Алсат-М: Возилата кои ќе се субвенционираат треба да чинат околу 12.000 евра и не мора да се нови

Сите граѓани кои во моментов имаат возила со стандард Еуро 2 и 3 ќе може да се откажат со цел да се снабдат со нови возила кои се над Еуро 5, и ние како Министерство ќе им помогнеме со сума од 3.000 евра, вели во интервју за „Алсат-М“, министерот за економија Крешник Бектеши.

„Но сепак ќе има граница, односно цената на новиот автомобил треба да биде од 10.000 до 12.000 евра. Ова не се однесува само на ново возило. Граѓаните не треба да купат кола од продажен салон односно со нула километража, исто така може да одат и да купат од салоните кои увезуваат, но треба да имаат предвид да имаат стандарди над евро 5.

Нема разлика што се однесува на моделот на автомобилот, секој кој има старо возило со стандард Евро 3, ќе може да се откаже од тој автомобил и да купи возило спред своја желба. Но сигурно дека взилото не треба да чини над 12.000 евра, бидејќи ние сме предвиделе субвенции од 3.000 евра односно 20 до 30 проценти од вредноста на новото возило,“ вели Бектеши.

Фото: Влада/видео: Алсат М

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кумановската „Делукс-ауто“ го доби тендерот на Агенцијата за стоковни резерви за набавка на лимузина вредна 30.000 евра

Никола Осило

„МБМ архитекти“ го доби тендерот на општина Аеродром за надзор на градежни работи вреден 76.000 евра

Никола Осило

За плати на Управниот и Надзорниот одбор на Прилепска пиварница лани исплатени 32,1 милиони денари

Редакција