еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Бујар Османи стана и „инспектор“ за употребата на албанскиот јазик

На својот Фејсбук профил, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи објави видео на кое заедно со директорот на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците, Илбер Села низ Скопје врши контрола колку се почитува употребата на албанскиот јазик.

На видеото е доловен и моментот кога Османи разговара со директорот на Агенцијата за администрација, каде таблата е само на македонски јазик:

„Ало, добар ден, Бујар Османи на телефон, како сте директоре. Во сабота се јавувам, сакав да те прашам тука сум пред институцијата, гледам таблата е само еднојазична. Каков Ви е планот за менување?… Вчера требало да ја добиете, имало грешка во буквите… Подобро што сте ја вратиле, за да нема грешка, тоа е полошо. Комуницирате со Агенцијата за јазици?… Е така. За да Ви помогне во дефинирање. Добро. Готово“.

Inspektim në teren i implementimit të ligjit të gjuhëve bashkë me drejtorin e agjencisë së gjuhëve!

Posted by Bujar Osmani on Сабота, 14 септември 2019

Фото: Влада/Видео: Османи/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе си ги урне ли сама Владата шансите за успешен референдум за името?

Редакција

„Халк банка“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за банкарски услуги вреден 1,4 милиони евра

Никола Осило

Грција го отворила прашањето за „контраверзната“ изјава на Заев за “јазикот и македонското малцинство“ со Столтенберг

Редакција