еМагазин
Image default
Интервју ТОП СТОРИИ

(Видео) Д-р Жан Митрев: Пациенти чекаат ново срце, трансплантацијата да стане редовна практика

Во Македонија неодамна успешно беше изведена првата трансплантација на срце, а дел од клучниот тим што ја изведе операцијата беше и кардиохирургот д-р Жан Митрев.

Во интервјуто, тој меѓу другото раскажува како во 1988 година случајно бил во Загреб кога била изведена првата трансплантација на срце, што му било поттик за усовршување во кардиохирургијата.

Д-р Митрев неколку години подоцна во 1997 година и самиот ја изведува неговата прва трансплантација на срце во Германија.

Тој укажува дека ваквите зафати во Македонија можеле да се случат многу порано доколку не биле административните пречки и повикува да не се застане, туку со соработка на сите засегнати страни трансплантацијата на срце да стане редовна операција.

Интервју на доктор Жан Митрев – Трансплантација на срце

Posted by ZAN MITREV on Четврток, 28 мај 2020

КОМЕРЦИЈАЛНА ОБЈАВА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ВМРО-ДПМНЕ најавува антивладини протести, првиот е на 28 ноември

Редакција

„Белата палата“ на продажба: Со колкав имот располага ВМРО-ДПМНЕ?

Никола Осило

Кекеновски поднесе инцијатива за Законот за јазиците пред Уставен, смета дека е донесен без потребниот број на гласови

Редакција