еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Еколошки инцидент во Охрид, реката Грашница обоена виолетово

Еколошки инцидент се случи денеска во Охрид, при што реката Грашница што се влева во Охридското Езеро од попладнево е обоена во виолетова боја.

Засега не се знае причината за загадувањето на водата во реката. Инспектор од Инспекторатот за заштита на животната средина излезе на терен, направи записник на состојбата, а најави дека е изготвена и поднесена соодветна пријава против непознат сторител.

Првичните информации укажуваат дека се работи за намерно испуштање недозволени материи во шахта на канализацискиот систем, што потоа се влева во реката.

Водата полека почна да се разбиструва, а се очекува екипа на Центарот за јавно здравје од Охрид да земе примероци од Грашница за анализа што ќе покаже за какво загадување станува збор.

МИА/Видео: ohridnews.com

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Почвата во Велес и околината и натаму загадена, предизвикувач е ридот со згура од тешки метали кај Топилницата

Редакција

(Видео) Отровен воздух во Скопје: „Ако не сака Владата сами ќе го мериме загадувањето“

Никола Осило

Загадувањето од печката во „Дрисла“ не ги надминува просечните вредности

Редакција