еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Емоционални и стравични сцени од Скопскиот земјотрес на снимките од британските архиви

Различни кадри од разрушени згради и смачкани автомобили од силниот земјотрес што на денешен ден во 1963 година го руинира Скопје откриваат снимките од британските архиви.

На нив можат да се видат емоционални и трогателни сцени, како спасувачките екипи ги ваделе жртвите, средбите со роднините, како и посетата на разрушениот град на маршалот Јосип Броз Тито.

Фото/Видео: Град на солидарностаYoutube/British pathe

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сите детали: МВР вработува 600 полицајци во Скопје, Струмица, Охрид, Тетово, Битола…

Редакција

(ВИДЕО) Поранешниот премиерот на Романија, Драгнеа во затвор, Романците го испратија со пцовки

Редакција

„Гранит“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за докомплетирање на автопатот Миладиновци-Штип вреден 5,7 милиони евра

Никола Осило