еМагазин
Image default
Свет

(Видео) Европа на нозе, протести од Париз до Тирана

Протестите на Жолтите елеци се главна вест во сите светски медиуми, а освен во Франција тие вчера протестираа и во Белгија и во Холандија.

Освен во овие земји, протести вчера имаше и во Унгарија и Албанија, иако не се директно поврзани со останатите протсети во Европа и таму можеше да се види по некој жолт елек, анализира Б92.

Протестите не ја заобиколија ниту Србија.

Според последните информации, во Франција се повредени 135 лица, од кои 17 полицајци, а уапсени се речиеи 1.000 лица. Викендов беше четврт по ред на кој се одржаа протести на „Жолтите елеци“ со барање за оставка на Емануел Макрон.

Ова француското движење прејде и во Белгија и во Холандија иако овие земји не најавија зголемување на даноците за гориво.

Во Унгарија се протсетираше против новиот закон за работни односи кој предвидува заобиколување на синдикатите при договорите за прекувремена работа, а во Албанија протестираа студентите кои бараат да се преполови школарината.

Целата анализа на Б92 ТУКА.

Фото/Видео:Russia today

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) Војна на улиците на Париз

(Видео)„Жолтите елеци“ се обидуваат да влезaт во зградата на Европскиот парламент во Брисел

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Кој е Борис Џонсон, новиот премиер на Велика Британија?

Никола Осило

(Видео) Ќотек и склекови за Индијците кои не ги почитуваат забраните за корона вирусот

Редакција

(Видео) Иран се тресе: Бремена жена меѓу жртвите од земјотресот

Никола Осило