еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео+Фото) Дедо Мраз го чистеше Охридското езеро

Нуркачите од нуркачкиот клуб „Акватек“, на креативен и несекојдневен начин, викендов спроведоа подводна еко- акција во Охридското езеро.

Членовите на нуркачкиот центар облечени како Дедо Мраз, со празнична песна, од езерото извадија гуми од автомобили и камиони, лименки од пијалоци и пластични шишиња, кои ги лоцираа при нивните предходни рутински нуркања.

„Целта на оваа еко-акција е да ги заокружиме нашите подводни активности за годинава што изминува. Дополнително, сакаме да упатиме порака до сите наши сограѓани за подигнување на еколошката свест, бидејќи заслужуваме чисто езеро, не само за нас, туку и за идните генерации“, вели Никола Паскали од „Акватек“.

Изминатава година нуркачкиот клуб „Акватек“, направи неколку акции за чистење на езерото во кои извлекоа габаритен шут и смет кој не само што го загадува езерото, туку му штети и на подводниот свет.

„Охридското езеро и останатите езера и реки се нашето богатство. Затоа ги покануваме сите нуркачи да се вклучат во нашите еко-акции за зачувување на водите и животната околина“, вели Даниел Атанасовски од „Акватек“ и додава дека и следната 2020-та година, клубот ќе продолжи со ваквите подвизи не само во Охридското, туку и на останатите локации низ државата.

Фото/видео: Фејсбук/„Акватек“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Груевски „тера“ бизнис на брод на Дунав

Редакција

Твитер го „подбра“ Уставниот суд: „Ќе се гради до даска! Профитот пред се!„

Никола Осило

(Фото) Македонски Телеком го изведе првото 5G демо во Македонија

Редакција