еМагазин
Image default
Македонија

(Видео) Инспекциите му станаа специјалност: Османи врши мониторинг на проектите финансирани од ИПА-фондовите

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, објави видео на неговиот Фејсбук профил во кое вели дека врши проверка на имплементацијата на проектите кои се спроведуваат со средства од ИПА-програмата.

Во видето е прикажано како спроведува мониторинг на новоизградениот царински терминал на граничниот премин Северна Македонија – Албанија.

Османи во видеото вели дека околу 1,2 милијарди евра даночните обврзници на Европската Унија ги даваат како неповратни средства за Северна Македонија од 2007 до 2020 година за конкретни проекти што ќе ги изградат институциите, но и ќе го трансформираат општеството во европско општество.

– Како национален координатор за овие средства од ЕУ, мојата улога е да ги програмирам, да ги мониторирам и да ги надгледувам проектите кои се имплементирани преку овие средства. Денеска сум во Струга, Ќафасан, за да мониторирам и да извршам надзор на еден значаен проект на изградба на царински терминал на граничниот премин Северна Македонија – Албанија изграден токму со овие средства, со околу еден милион евра од ИПА-средствата создаваме услови за еден современ стоп шоп меѓу Северна Македонија и Албанија, вели Османи.

Видео: Фејсбук/Османи/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Европската Комисија за неколку дена ќе почне да користи новото име „Северна Македонија“

Редакција

Поради драстично намалување на бројот на ученици, две училишта во Велес споени во едно

Редакција

Макфакс: Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Редакција