еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Изјавата на Заев за македонскиот јазик која ја „покачи“ температурата во Грција

Во Грција не стивнуваат реакциите по изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев во Собрание, дека со Договорот од Преспа во иднина меѓудругото се отвара можност и за изучување на македонскиот јазик во Грција.

Изјавата „им избега“ на повеќето македонски медиуми, но во Грција стана топ тема, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

За неа се дебатира на утрински емисии на телевизија, по социјалните мрежи, училиштата…, а коментарите се остри и негативни.

Реакции стигнаа од сите политички фактори во земјава, од претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос до лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис и владејачката Сириза.

Главната порака е дека Заев неможе да го толкува Догворот, своеволно, туку како што предвидува истиот.

Според грчките медиуми, на изјавата реагирал и медијаторот за спорот за името на ОН, Метју Нимиц, кој телефонски ги контактирал македонските власти.

Целата изјава пренесувајќи ја МРТ, ја објави грчкиот портал Newpost GR:

Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поради „контрверзната„ изјава на Заев, Мицотакис ги повика партиите и пратениците да гласаат против Договорот од Преспа

Грчкиот претседател Павлопулос со порака до Заев: Нема да прифатиме своеволни толкувања на Договорот од Преспа

Грција го отворила прашањето за „контраверзната“ изјава на Заев за “јазикот и македонското малцинство“ со Столтенберг

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Рускоска: Заев го има само еднаш во исказот на Камчев, други политичари не се спомнати

Редакција

(Фото) Премиерот Зоран Заев со мотор на ѓомлезе и дружење на „Дупени бич“ во Преспа

Никола Осило

Сведоштво на Лазаревски во „Таргет-Тврдина“: Првото унапредување го добив во времето на Јордан, а бев деградиран од Сашо Мијалков

Редакција