еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) „Изгубени во преводот“: Велешкиот градоначалник Аце Коцевски бараше македонски јазик на прес-конференција со министерот Арбер Адеми

Велешкиот градоначалник Аце Коцевски се закани дека ќе ја напушти денешната заедничка прес-конференција со министерот за образование и наука Арбер Адеми, бидејќи не бил обезбеден превод од албански на македонски јазик.

На тоа Адеми му одговори дека тој ќе одговара на јазикот на кој ќе биде поставено прашањето и дека ќе му ги преведе деловите од прес-конференцијата кои се водеа на албански јазик на Коцевски.

Почнаа да плачат северџани заради двојазичноста – не разбирале албански.

Почнаа да плачат северџани заради двојазичноста – не разбирале албански.https://twitter.com/MartianFromMKD/status/1089930330402971648#Коментари- Епа не само децата како што викаа, него и они на стари години ќе треба да учат Албански, затоа се бунат.- на крај и казна ќе си плати што не обезбедил превод на албански- Па научи бе глуп северен комуњар во уста да те евам НАУЧИ мамето твое, нели двојазичноста беше само во главата на вмровците и небањатите 🙂 🙂

Posted by Павел Шатев on Понеделник, 28 јануари 2019

Фото/Видео: Фејсбук/МОН/Павел Шатев

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Две лица позитивни на корона вирусот во градинки во Скопје и Куманово

Редакција

Низ Македонија приведени 37 лица поради непочитување на забраната за движење

Редакција

Со глад штрајкуваат 270 затвореници во „Идризово“

Никола Осило