еМагазин
Image default
Македонија

(ВИДЕО) Како беа спасени петмината македонски скијачи и сноубордери во Банско

Петмината македонски скијачи и сноубордери, кои скијале надвор од назначени локации и при тоа паднале во провалија, синоќа беа спасени од Планинската спасувачка служба.

Спасувачката акција се одвиваше во Пирин од страната Дамјанишката долина.

Сигналот за помош бил доставен до Планинската спасувачка служба во Банско.

Околу 20.00 часот синоќа десет спасители ја извршуваа акцијата за спасување.

Бугарски 24 часа објави и видео од спасувачката акција:

Пред неколку дена во лавината над Банско двајца сноубордери ги загубија животите. Лавината падна на врвот Тодорка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавина на Банско однесе двајца млади животи

Фото: steemit.com/Видео: 24 часа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Прв функционер во Македонија: Градоначалникот на Чешиново-Облешево позитивен на коронавирус

Редакција

Убава вест: Оздравени 22 пациенти заболени од коронавирусот, вкупната бројка е 1.079

Редакција

Законот за ЈО ќе се носи по скратена постапка, опозицијата обвини за фалсификат

Редакција