еМагазин
Image default
Ретро

(Видео) Како граѓаните на Кочани ја дочекаа штафетата на младоста во 1982 година

Повозрасните граѓани на Кочани сигурно се сеќаваат на големиот народен собир на плоштадот по повод дочекот на штафетата на младоста во април 1982 година. На видеото може да се види убавата атмосфера и пречекот на штафетата.

Во вториот дел од снимката е положување цвеќе на бистите на Љупчо Сантов и Раде Кратовче во градскиот парк од ученици од тогашното ОУ “Моша Пијаде“ (денес “Св. Кирил и Методиј“) по повод 25 мај – Денот на младоста и приемот во пионерската организација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Подзаборавено видео: Македонката што му ја предаде штафетата на младоста на Тито

(ВИДЕО) Штафета, слетови, Лепа Брена: Како се славеше 25. мај, Денот на младоста

Фото/Видео:Youtube/Staro Kocani

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Заборавено интервју со Никола Тесла: Човекот што го измисли 20 век

Никола Осило

(ВИДЕО) Наркотиците во македонската политика не се новина: Како Љубчо Георгиевски го обвини Бранко Црвенковски дека се „трезни„ со кокаин

Редакција

(Видео) „Отвори, отвори“: Како разрешената Катица Јанева ја отвори портата на МВР

Редакција