еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Како изгледа аеродромот „Сабиха Ѓокчен“ во Истанбул кој е избран за најдобар за 2019 година

Меѓународниот аеродром „Сабиха Ѓокчен” во Истанбул е избран за „Најдобар аеродром на годината” од страна на Азиско-Пацифичкиот авијациски центар (САРА), која е една од водечките светски воздухопловни организации.

Генералниот директор на аеродромот, Ерсел Горал ја доби наградата на церемонија организирана за време на меѓународната средба на високо ниво на САРА на Малта.

Тој нагласи дека добивањето на оваа награда се совпаѓа со 10-годишнината од отворањето на новиот терминал на аеродромот, со кој воздушниот сообраќај се зголемил над шест пати и сега опслужува повеќе од 200 милиони патници.

Овој аеродром кој е еден од најголемите во светот е наречен по Сабиха Ѓокчен, посвоената ќерка на Мустафа Кемал Ататурк и првата жена-воен пилот во светот.

Фото: Фејсбук/аеродром/Истанбул/видео: 365COMPASS

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата го менува Кривичниот законик: Нови санкции за говор на омраза

Никола Осило

Прочка е смислата на верата: Прости и нека ти биде простено

Редакција

„Еуроимпекс“ го доби тендерот на Државна лотарија за набавка на возила вреден 36.000 евра

Никола Осило