еМагазин
Image default
Ретро

(ВИДЕО) Како скопјани ги пречекаа Тито и Хрушчов по земјотресот во 1963 година

Во Скопје веднаш по земјотресот во 1963 година првпат во времето на Студената војна меѓу капиталистичкиот запад и комунистичкиот исток се сретнале американски и советски воени сили кои заеднички им помагале на скопјаните.

Претседателот на СФРЈ, Јосип Броз – Тито во разурнатото Скопје го пречека рускиот премиер Никита Хрушчов.

Фото/Видео: British pathe

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ретка видео-снимка од 1906 година: Како Османлиите ги беселе Македонците во Битола

Никола Осило

(ВИДЕО) Како изгледаше прогласувањето на независност: Што порачаа Црвенковски, Андов, Ѕинго, Глигоров…

Редакција

(ВИДЕО) Наркотиците во македонската политика не се новина: Како Љубчо Георгиевски го обвини Бранко Црвенковски дека се „трезни„ со кокаин

Редакција