еМагазин
Image default
Спорт ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како тоа го прават Јапонците: Салата за гимнастика по завршувањето на Олимпијадата ќе стане саем

Салата во која ќе се одржуваат натпреварите по гимнастика за престојната Летна олимпијада во Токио, Јапонија, следната година, е инспирирана од традционалната јапонска архитектура.

Освен што изгледа прекрасно, Јапонците нашле и паметно решение што со неа, по завршувањето на Олимпијадата, проблем кој многу земји во кои се одржуваа олимписки изгри, изминативе децении не успеа да го решат, па бројните објекти кои ги изградија за таа цел по неколку години станаа тотално неупотребливи и нефункционални.

Па така, дрвото кое е користено во оваа сала ќе биде пренаменето, а салата по завршувањето на Олимпијадата ќе стане саем.

Фото: KYODO/japantimes.co/Видео: Nippon TV News 24 Japan

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Без јавна расправа се „крчка“ нов Закон за данок на моторни возила

Никола Осило

Колку е богат: Објавен претседателскиот анкетен лист на Пендаровски

Петре Димитров

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на „Комунална хигиена“ за набавка на горива

Никола Осило