еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како Вучиќ го пречека Пендаровски

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска е во посета на Србија.

Претпладнето беше пречекан од српскиот колега Александар Вучиќ пред Палатата Србија во Белград со највисоки државни и воени почести.

ВО ЖИВО | Официјална посета на Република Србија – церемонија на пречек од претседателот Александар Вучиќ #ПосетаСрбија

Posted by Stevo Pendarovski on Петок, 22 ноември 2019

„Пријателството со Србија во иднина очекувам да го градиме уште поинтензивно, бидејќи споделуваме заедничко минато и се стремиме кон иста цел – членство во ЕУ. За нашите стратешки цели денеска имав корисен разговор со претседателот на Србија, Вучиќ. Европската Унија не смее да го изостави Западен Балкан. Единствената гаранција за стабилност, сигурност и просперитет за регионот е членство во ЕУ“, напиша Пендаровски на својот Фејсбук профил по денешната тет-а-тет средба со српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.

Во рамки на официјалната дводневна посета, Пендаровски ќе се сретне и српската премиерка Ана Брнабиќ, со претседателката на Народното собрание, Маја Гојковиќ, како и со претседателот на Стопанската комора на Србија, Марко Чадеж и стопанственици.

Фото/видео: Кабинет на претседателот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обидите за нелегално минување на македонската граница зголемени за 60 отсто

Редакција

Трагедија во Куманово: „Мерцедес“ удри и усмрти полицаец на службена должност и повреди неколкумина

Редакција

Вест на денот: Баџанакот на Џафери ќе разгледува дали има корупција при вработувањата на братот и синот на пратеничката Стојчевска

Никола Осило