еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Катарски емир му подари луксузен авион на Ердоган, вреден 367 милиони долари

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган од катарскиот емир, шеик Тамим Бин Хамад ал-Тани доби на подарок луксузен авион Боинг 747-8, вреден околу 367 милиони долари.

Авионот е дизајниран за превоз нa 76 патници и 18 членови на екипажот. Во него освен сала за состаноци, има дури и болница.

До неодамна авионот се користел за превоз на членови на кралското семејство на Катар.

Видео: Navgeek Aviation/Youtube

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

И АСНОМ и Рамковниот договор во Преамбулата на Уставот: Што пишува во нацрт-амандманот

Редакција

(Галерија) Заев, Иванов, Мицкоски, Анѓушев, Османи на божикна полноќна света литургија

Редакција

„Еуроимпекс“ го доби тендерот на Бирото за метрологија за набавка на возила

Никола Осило