еМагазин
Image default
Свет

(ВИДЕО) Катедралата Нотр-Дам е спасена, пожарот не бил подметнат

Во раните утрински часови пожарот во катедралата Нотр-Дам во Париз е ставен под контрола.

Во пожарот како што пренесуваат француските медиуми, еден пожарникар е тешко повреден.

Според првичните информации, пожарот не бил подметнат.

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека катедралата ќе биде обновена и дека најлошото поминало.

Како што пренесуваат француските медиуми најголемиот број од вредните предмети и реликвии кои се чуваат во катедралата, стара осум векови, се извлечени.

Фото/видео: Le Huffington Post/CNN

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Гаѓаше цел на оддалеченост од 600 метри: Путин го испроба новиот снајпер од „Калашников“

Редакција

Обожава танго и да готви, играл кошарка, работел како исфрлувач во ноќни клубови: Интересни факти за папата Франциск

Редакција

Во 70 земји е незаконски да се биде хомосексуалец, во седум се казнува со смрт

Редакција