еМагазин
Image default
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Кој се доби Оскар

Филмот „Зелена книга“, вистинска приказна за црн пијанист, ја освои главната награда на американската Академија за филмски уметности – Оскарот за најдобар филм.

Мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон, кој веќе има освоено Оскар за најдобар режисер во 2014 за остварувањето „Гравитација“, и оваа година ја доби наградата во истата категорија за филмот „Рома“. Филмот доби и Оскари за најдобар странски филм и за фотографија.

Најдобра актерка е Оливија Колман за улогата во филмот „Миленичка“, а Оскарот за најдобар актер го освои Рами Малек за толкувањерто на Фреди Меркјури во „Боемска Рапсодија“.

Доделувањето на Оскарите во Долби театарот го одбележа дуетот на Лејди Гага и Бредли Купер кои во живо ја изведоа баладата „Shallow“ од филмот „Ѕвездата е родена“, која освои Оскар за најдобра пресна.

Во продолжение добитниците на Оскари во неколку категории:

Најдобар филм– „Green Book“

Режисер – Алфонсо Куарон за „Roma“

Актер –  Рами Малек за „Боемска Рапсодија“

Актерка – Оливија Колман, „Миленичка“

Актер во споредна улога – Махершала Али „Green Book“

Актерка во споредна улога – Реџина Кинг „If Beale Street Could Talk“

Оригинално сценарио – „Green Book“

Адаптирано сценарио – „BlackKklansman“

Странски филм – „Roma“

Долгометражен анимиран филм – „Spider-Man: Into the Spider-Verse“

Звук – „Боемска Рапсодија“

Визуелни ефекти – „First Man“

Филмска монтажа – „Боемска Рапсодија“

Краткометражен анимиран филм – „Bao“

Краткометражен документарец – „Period. End of Sentence.“

Оригинална песна – „Shallow“ од „Ѕвездата е родена“

Кинематографија – „Roma“

Костими – „Black Panther“

Шминка и фризура – „Vice“

Долгометражен дукоментарец – „Free Solo“.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Ирена Ристиќ и пријателите ги исчистија отпушоците пред полициската станица „Беко“

Никола Осило

Владата в среда ќе ја одреди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања

Редакција

Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони вработува пет лица, плата до 25.023 денари

Никола Осило