еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Видео) Кој стои зад измамата во „Нефа мебел“ која ја тресе Србија и Македонија?

Поради технички преглед на автомобилот итно морав да се вратам во Русија. Ова е последната порака која Максим Максимов, директор на „Нефа намештај“ (на фотографијата) им ја пратил на менаџерите во Србија само неколку дена пред оваа фирма буквално преку ноќ да исчезне од Србија, објави српски „Блиц“.

Тој оставил на улица околу 550 работници во двете фабрики во Србија, и многу муштерии во нашата земја и Србија без нарачаниот и платен мебел.

Според податоците на српската агенција за стопански регистри зад целата афера стои рускиот крал на креветите Андреј Ходашевиќ, сопственик на две големи фабрики за мебел „Много мебели“ и „Корол Диванов“ во Русија, кој преку лавиринт од други фирми „Спилит“ и „Холодекс“ е сопственик на „Нефа мебел“ во нашата земја и Србија.

Целата сторија на „Блиц“, ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доколку државата седи со скрстени раце, другите производители ќе го платат „цехот“ на „Нефа мебел“

Видео/Фото: Youtube/RTS/Blic/RSA

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„ОКТА“ и „Супертрејд“ го добија тендерот на набавка на еуродизел за државните нафтени резерви вреден 13,3 милиони евра

Никола Осило

„Макпетрол“ оствари добивка од 578.000 евра за три месеци

Редакција

Унгарски медими: Груевски најверојатно влегол во Унгарија со возило од Србија, со помош на српските власти

Редакција