еМагазин
Image default
Свет

(ВИДЕО) Најмалку 40 загинати во напад во две џамии во Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во напад во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч.

– Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд. Она што се случи овде е досега невиден чин на насилство, истакна премиерката Ардерн.

Таа додаде дека повеќе од 20 лица се ранети, од кои повеќето со сериозни повреди.

По престрелката се уапсени чeтири мажи и една жена.

Претходно локалните медиуми јавија за 27 загинати и најмалку 30 ранети.

Полицијата потврди дека има „значителен“ број жртви, но не го прецизира нивниот број. Во соопштение наведува и дека откриле неколки импровизирани експлозивни направи оставени под автомобили.

Маж, кој презел одговорност за нападот, оставил антиимигрантски проглас на 74 страници, во кој објаснува кој е и какви се причините за нападот.

МИА/фото/видео: Eyewitness News/Hindustan Times

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Терористот во Нов Зеланд инспириран од српските напади врз босанските муслимани, бројот на загинати се искачи на 49

(Вознемирувачко видео) Терористот во Нов Зеланд објави видео во живо од нападот во џамиите

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Две тропски бури се движат кон Мексико

Редакција

Што открија Викиликс и Асанж: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

Редакција

Најмалку 80 возила опожарени во западна Шведска

Редакција