еМагазин
Image default
Свет

(Видео) Напната атмосфера во Русија: Полицијата апсеше на протестите на опозицијата

Руската полиција притвори околу илјада граѓани кои учествуваа на протестот кој вчера се одржа на повик на опозициските лидери, пренесуваат новинските агенции.

Во напната атмосфера, кошкање и размена на удари со специјалците, протестантите бараа власта да им дозволи на опозициските лидери да се кандидираат на претстојните локални избори.

Според власта, главна причина поради која не им била дадена можност на претставници на опозицијата да учествуваат на локалните избори е недоволниот број потписи за поддршка на кандидатурите согласно законските прописи.

Фото/Видео:Independet/Youtube/Guardian news

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Пекол на земјата: Вулканот Анак Кракатау повторно еруптира

Никола Осило

Во поплавите во Индија загинаа повеќе од 160 луѓе

Редакција

Ескалира состојбата во Латинска Америка: САД почнаа да ги повлекувaат дипломатите од Венецуела

Никола Осило