еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) „Нема воздух, нема мир“: Младите им одржаа лекција на старите на масовниот еколошки марш во Скопје

Илјадници граѓани од цела Македонија вечерва во Скопје маршираа за чист воздух.

Протестот е организиран од 40-тина граѓански здруженија, кои се дел од т.н. „Зелен Фронт”, започна пред Министерството за животна средина и просторно планирање, а продолжи пред Владата.

На големиот марш им се придружија и средношколци од Скопје, кои денеска со блокада на наставата им одржија лекција на постарите.

Posted by Skopje Smog Alarm on Петок, 20 декември 2019

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Разрешена директорката која им се закануваше на учениците за протестот против загадувањето

(ВИДЕО) Македонските средношколци со бојкот на наставата против загадувањето

Средношколците се приклучуваат на маршот за чист воздух! #СкопјеМораДаДише 😷

Posted by Скопје мора да дише on Петок, 20 декември 2019

 

Фото/видео: Фејсбук/Скопје мора да дише/Скопје смог аларм

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кој е Кирил Колемишевски, кој е предложен за нов заменик министер за економија

Редакција

Кој е Драган Ковачки кого ВМРО-ДПМНЕ го предложи за технички министер за внатрешни работи

Редакција

Собранието со 80 гласа „За“ донесе одлука за промена на Уставот

Никола Осило