еМагазин
Image default
Свет

(Видео) Нокаут за Борис Џонсон: Домот на лордовите пресече дека нема Брегзит без договор со ЕУ

Британскиот премиер Борис Џонсон се најде во безизлезна ситуација откако денес Домот на лордовите го одобри предлог-законот со кој Брегзит станува невозможена мисија без договор со ЕУ.

Попусти беа заканите на Џонсон за предвремени избори, како и демонстрацијата на решителност дека подобро би му било да е мртов отколку Британија да не излезе од ЕУ до 31 октомври.

Сега не се знае каков ќе биде следниот чекор на контроверзниот лидер кој на 19 октомври има соочување со челниците на ЕУ во однос на постигнување договор за излегување на Британија од ЕУ.

House of Lords concludes debate on bill blocking no-deal Brexit

Posted by Sputnik on Петок, 06 септември 2019

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова „шлаканица“ за Борис Џонсон: Усвоен Закон за спречување на Брегзит без договор

(Видео) Шекспировски заплет во Британија: Што всушност ќе донесе Брегзит?

Фото/Видео: Sputnik

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Макрон: Дел од нас изгоре со Нотр-Дам

Редакција

Без причина оставка си поднесе претседателот на Светска банка, Џим Јон Ким

Никола Осило

Денеска почнува Светскиот економски форум во Давос

Редакција