еМагазин
Image default
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Ново чудо во Кина: Пуштен во употреба најголемиот телескоп во светот

Кина веќе одамна е меѓу најголемите технолошки сили во светот, а таа сериозно влегува и во трката за пиедесталот за најголема вселенска сила.

Имено, изминатиот викенд официјално беше пуштен во употреба најголемиот телескоп во светот за вселенски истражувања наречен „Небесно око“.

Станува збор за мегаградба со 500 метри широк сферичен радио телескоп – Фаст кој се простира на површина од околу 30 фудбалски игралишта.

Телескопот се наоѓа меѓу планини во југозападната провинција Гуејџоу.

Фото/Видео: Nature/Youtube/New China TV

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Отплаќа три кредити: Каков имот пријавила специјалната обвинителка Катица Јанева која утре ќе сведочи за „Рекет„

Редакција

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на ЈП „Улици и патишта“ за набавка на горива вреден 479.000 евра

Редакција

(Фото) Александра Заева на плажа

Редакција