еМагазин
Image default
Балкан

(ВИДЕО) Павлопулос во концертната сала во Солун влезе од заден влез: Инциденти на протестот против Договорот од Преспа

Мали инциденти се случија синоќа пред концертната сала во Солун каде што се одржуваше манифестација за одбележување на Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од Холокаустот на која присуствуваше грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, кога група граѓани кои протестирале против Договорот од Преспа се обиделе да го пробијат полицискиот кордон, јави дописничката на МИА од Атина.

Според локалните медиуми, насобраните граѓани, со грчки знамиња извикувале слогани против Договорот од Преспа и против грчкиот претседател, но и дека „Македонија е грчка“.

До инцидентите дошло кога групата демонстранти се обидела да се доближи до влезот на салата, но била спречена од полицијата која употребила солзавец и шок бомби.

Според солунските медиуми, грчкиот претседател, во концертната сала влегол од заден влез.

Полицијата привела две лица.

МИА/Видео: Thestival Gr

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Несреќа на Шар Планина: Во лавина загина заменик-министер во косовската влада

Редакција

Нова демократија, како влада, ќе преговара за нов договор со Македонија

Редакција

Ципрас по оставката на Коѕијас: Грција нема да прифати прием на Македонија во ниедна меѓународна организација без уставни измени

Редакција