еМагазин
Image default
Македонија

(Видео) Почина Васил Пујовски, автор на незаборавните „Кога те нема“ и „Ајде да се дружиме“

На 72 години почина драмскиот писател и поет Васил Пујовски. Станува збор за еден од писателите кои оставија огромен белег во македонското културно творештво и кој со своите дела успеа да допре до срцата на многу генерации.

Сигурно на прсти можат да се избројат луѓето во земјава што не ја гледале ТВ-емисијата за деца „Ајде да се дружиме“ или кои еднаш во животот не ја чуле песната „Кога те нема“ во изведба на Хелена Благне.

Освен овие две дела Пујовски зад себе остави голем број книги со исклучителна поезија и музички хитови.

Видео/Фото:Youtube/egypt1974/TV arhiva MKD/fakulteti.mk

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Шеќеринска: 90 проценти од времето на лидерските средби беше потрошено на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за амнестија

Редакција

Цела листа: Објавени платите на министрите, само Спасовски има повисока од Заев

Редакција

Заев вели дека не соработувал и комуницирал со Боки 13 во врска со „Рекет“

Редакција