еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Подзаборавени снимки од „Вардар филм“ за големината на 11 Октомври

Во Македонија се уште има живи сведоци на почетокот на организираната борба против фашистичкиот окупатор на 11 октомври 1941 година кога пукна првата пушка во Прилеп и Куманово.

За овие настани „Вардар филм“ има снимено документарец во кој може да се видат фотографии и видео-снимки од борбите со окупаторот, од разрушената Македонија по ослободувањето, како се славел 11 Октомври во далечната 1948 година и како течела обновата на нашата држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Този фашист не е фашист“: Твитер реакции за условите на Бугарија за Македонија за членство во ЕУ

До кога „браќа“ Бугари: Прошка треба да барате наместо нови услови

Честит 11. Октомври: 16 партизани од одредот „Гоце Делчев“ во Прилеп го кренаа востанието против фашизмот во Македонија

Фото/Видео: Википедија/YU Laki/Jugoslovenski partizani/

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Must-have парче за ова лето: Каролина во Mango заводлив комбинезон

Редакција

Пендаровски, Димитров или Спасовски: Кој ќе биде заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ за претседател

Редакција

Министерството за транспорт и врски купува пет лимузини

Никола Осило