еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Посетата заврши: Со каков подарок од Заев папата Франциск си замина од државата

Премиерот Зоран Заев го испрати папата Франциск со покана повторно да ја посети нашата земја и со подарок реплика на теракотна икона од археолошкиот локалитет Виничко кале. На иконата е аплициран победничкиот крст на Византискиот император Велики Константин кој го легализирал Христијанството со Миланскиот Едикт од 313 година, соопшти владината прес-служба.

Заев во доцните попладневни часови на скопскиот аеродром учествуваше во свеченото испраќање на неговата светост папата Франциск кој денеска беше во еднодневна, историска посета на нашата земја.

– Папата Франциск, и бројната делегација на Католичката Црква и на Ватикан, ја завршија посетата со богата програмска содржина која вклучи средби со државниот врв на Република Северна Македонија, средба со сиромашни граѓани, со свештениците и верниците на Католичката црква во нашата земја, како и света литургија на која присуствуваа неколку илјади граѓани од земјата, од регионот и од повеќе европски држави, стои во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Галерија) Што му подари Иванов на папата Франциск

Фото/видео: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Починале 122 доенчиња во минатата година

Никола Осило

(ФОТО) Дали е возможно: Уништен видиковецот на врвот на Водно

Редакција

Топ пет најплатени професии: Програмерите убедливо на врвот

Никола Осило