еМагазин
Image default
Балкан

(Видео) Протест во Атина поради посетата на Помпео: Демонстранти го запалија американското и знамето на НАТО

Илјадници демонстранти маршираа низ улиците на Атина за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Тие ги запалија знамињата на САД и НАТО и му упатија порака „да си оди дома“.

Демонстрантите фрлија црвена боја на статуата на поранешниот американски претседател Хари Труман која се наоѓа во центарот на градот.

Демонстрантите се против воената соработка помеѓу Грција и САД, кои имаат воена база на Крит.

Помпео, претходно беше во посета на Македонија.

Видео/фото: News four U/Ruptly

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нова демократија за Договорот од Преспа: Не може да се смени меѓународен договор што има потпис од Парламентот, премиерот и министерот за надворешни работи

Редакција

Тадиќ: Таен, тивок и организиран договор меѓу Вучиќ, Ѓукановиќ, Рама и Орбан за бегството на Груевски

Редакција

Коѕијас ужива на грчки остров пишувајќи книга за Договорот од Преспа

Никола Осило