еМагазин
Image default
Ретро

(Видео) Седумдесет години од геноцидот во Егејска Македонија: Децата бегалци не забораваат

Во организација на Републичкото здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија „Тга за Југ„ и здруженијата од Скопје, Велес, Штип, Свети Николе, Радовиш, Струмица и Битола, од источноевропските земји и дијаспората денеска ќе се одржи народен собир по повод одбележување 70-години од завршувањето на Граѓанската војна 1949 – 2019 година.

Собирот се организира под мотото „Да не го заборавиме минатото, но да се стремиме кон подобра иднина“. Во рамки на одбележувањето ќе има изложба на фотографии „70 години граѓанска војна“ и промоција на ЦД со песни од Егејот.

На собирот обраќања ќе имаат претседателот на здружението „Тга за југ“, Евгенија Николовска и градоначалникот на Петровец, Борче Милевски. За граѓанската војна ќе зборува Ѓеорги Ајановски.

МИА/Фото/Видео: Википедија/Youtube/FrauGladys

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Наркотиците во македонската политика не се новина: Како Љубчо Георгиевски го обвини Бранко Црвенковски дека се „трезни„ со кокаин

Редакција

(Видео) Спектакуларна прослава на Први Мај во 1960 година во Скопје

Никола Осило

(Видео) На денешен ден пред 12 години, Тоше Проески го одржа последниот концерт на Градски стадион

Редакција