еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Штафета, слетови, Лепа Брена: Како се славеше 25. мај, Денот на младоста

Како што убаво им е познато на постарите генерации, 25. мај, во бивша Југославија се славеше како Ден на младоста, како роденден на претседателот Јосип Броз Тито, иако тој беше роден на 4. мај.

На 25. мај пионерите, младинците, студентите и припадниците на сите родови на војската на поранешна СФРЈ учествуваа на традиционалните слетови, кои се одржуваа на тогашниот стадион на ЈНА.

На овој ден на Тито му се предаваше и Штафетата на младоста, која претходно „патуваше“ со денови низ различни краеви на земјата.

На обележувањето на големиот празник настапуваа и најпознатите музички ѕвезди:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Како граѓаните на Кочани ја дочекаа штафетата на младоста во 1982 година

Ретка видео-снимка: Македонката што му ја предаде штафетата на младоста на Тито

Видео: You tube/Lepa Brena/Nataša Ilić/RUDAR 7/makedonce44

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Агенцијата „Спид“ го доби тендерот на УЈП за привремени вработувања вреден 9,3 милиони денари

Никола Осило

Грешка при гласањето на Евровизија: Тамара се искачи на седмо место, била прва според жирито

Редакција

Истрага „Хармонија“ на СЈО: На Балканскиот универзитет му биле продадени парцели по багателна цена

Редакција