еМагазин
Image default
Локално

(ВИДЕО) Силните болки во ногата го натераа малиот Марко да го прекине маратонот

По изминати 4 часа и 49 минути во водите на Охридското Езеро и минати 11 километри и 840 метри, малиот Марко Пејчиновски (13) поради големи болки во ногата кои траеа еден час, синоќа го прекина соло маратонот кај Градиште, објави порталот ohridnews.com.

Целта на Марко беше да се обиде да го преплива таканаречениот триаголник Охрид – Св. Наум – Струга – Охрид, а маратонот го посвети на лицата со ретки болести.

Марко има доживеано инфаркт на коска на долните екстремитети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не била само болката во ногата: Херојот Марко еден час пливал во место поради бранови и струења

“Марко е херој. Марко е голем херој!“: Твитер се разнежни за малиот Пејчиновски

Македонија е со него: Малиот Марко Пејчиновски го стартува 64-километарски маратон за лицата со ретки болести

(ВИДЕО) Малиот Марко Пејчиновски на Голема Богородица ќе плива маратон од 64 км за лицата со ретки болести

Фото: Тим на Пејчиновски/видео: ohridnews.com.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео+фото) Како градоначалникот Петре Шилегов го „виде“ пречекот на ракометарите на Вардар

Никола Осило

„Зачекори во Здраво Скопје“: Авантуристичка тура низ градот по повод 56 години од земјотресот

Редакција

МВР повторно во лов на диви тркачи

Никола Осило