еМагазин
Image default
Балкан

(ВИДЕО) Со солзавец почна протестот во Солун против Договорот од Преспа

Со грчки знамиња, со пароли дека Македонија е грчка, без партиски обележја и без бина и говорници, во Солун кусо пред 19 часот по локално време започна протестот против Договорот од Преспа организиран од грчките „Панмакедонски здруженија“ и „Комитетот за борба за Македонија“.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, демонстрантите се собраа пред Белата кула во Солун, а со протест низ улиците ќе стигнат до објектот каде што се одржува Меѓународниот саем и каде говор ќе одржи грчкиот премиер.

„Предавници политичари“ и „Грција, Грција, Македонија“, се дел од слоганите што ги извикуваат насобраните граѓани.

Како што претходно објави МИА, Солун денеска е под драконски безбедносни мерки и поради саемот и гостите од САД, но и поради закажаните четири различни протести.

МИА/Фото/видео: www.thestival.gr

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Грчки полицаец ја „здрма“ Грција откако на својот Фејсбук профил објави фотографија како се бакнува со момче

Редакција

Бериша повикува на „народна револуција“ по примерот на романската

Редакција

Опозицијата во грчкиот Парламент ги бара на увид македонскиот Устав и оставката на Коѕијас

Редакција