еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Тимот на клиниката „Жан Митрев“ успешно изведе сложена операција кај 21-месечно девојче со срцева мана

Во Клиниката „Жан Митрев“ беше успешно изведена сложена хируршка операција на 21-месечно девојче со вродена срцева мана. Здравствениот проблем кај девојчето бил забележан уште во текот на бременоста, а по породувањето била дијагностицирана атрезија на пулмоналната артерија (нарушување кај крвен сад што носи крв во белите дробови).

Поради сложеноста на оперативниот зафат тој бил одложуван, а поради недоволно крв во белите дробови девојчето бргу се заморувало, немало апетит и манифестирало други негативни симптоми.

Атрезија на пулмоналната артерија кај дете (Интервју со д-р Ѓорѓи Филев, специјалист педијатар)

Атрезија на пулмоналната артерија кај дете(Интервју со д-р Ѓорѓи Филев, специјалист педијатар)

Posted by ZAN MITREV on Среда, 20 ноември 2019

Сепак, тимот на Клиниката „Жан Митрев“ предводен  д-р Ѓорѓи Филев, специјалист педијатар комплицираната операција ја заврши беспрекорно и девојчето веќе покажува значителни знаци на подобрување и ќе биде пуштена дома, а нејзината состојба и понатаму будно ќе ја следат педијатрите од клиниката.

КОМЕРЦИЈАЛНА ОБЈАВА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Скопјани редовни посетители на стриптиз во ноќниот клуб „Огниште“ и ресторанот „Кале“ во 70-тите

Никола Осило

„И Годо дојде и таа ми се смири, ние датум не добивме…“: Твитер реакции

Редакција

(Ексклузивни фотографии) еМагазин на Хидра: Зошто култниот Леонард Коен купи куќа на овој грчки остров

Петре Димитров