еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Голема победа на опозицијата на Косово: Црвен картон за Рамуш Харадинај и Хашим Тачи

По речиси цела деценија доминација во косовската политика партиите на Хашим Тачи и Рамуш Харадинај доживеаа тежок пораз на вчерашните парламентарни избори.

Победници се досега опозициските Самоопределување и Демократската лига на Косово. Според неофицијалните резултати, Самопределување освои 26 отсто од гласовите, додека Демократската лига 25 отсто од гласовите.

Партијата на Хашим Тачи освои 22 отсто, а Алијансата за иднина на Косово предводена од поранешниот премиер Рамуш Харадинај доби 11, 6 отсто од гласовите.

Лидерот на Самоопределување Албин Курти изјави дека ќе формира влада со тоа што ќе коалицира со Демократската лига.

Фото/Видео: Insajderi.com/Youtube:TRT world

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Стани Зелче, ФИРОМ почина“: Твитер за ратификацијата на Договорот од Преспа и во Грција

Редакција

Македонска неправда: Во банките заштеди од 4,5 милијарди евра, а 455.100 лица живеат во сиромаштија

Никола Осило

(Видео) Ново чудо во Кина: Пуштен во употреба најголемиот телескоп во светот

Редакција