еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Внуката на Гоце Делчев порачува дека тој би се превртел во гробот

Катарина Трајкова Нурџиева, најмалата внука на Гоце Делчев во едно интервју кажува дека тој би се превртел во гробот доколку знае дека некој си го присвоил името Македонија.

Таа додава дека целиот живот го посветил на чување на тоа име и дека така и загинал, како и дека таа уште од 16-годишна возраст тргнала по неговиот пат.

Во период кога Бугарија сака да го присвои делото на овој револуционер во нашата рубрика Ретро Ве потсетуваме што порачува неговата внука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Академик Ќулавкова: Кога ја релативизирате важноста на Гоце Делчев, вие ја повредувате химната на македонската држава  

Владата се надева дека заедничката комисија со Бугарија ќе изнајде решение за Гоце Делчев, во насока на добрососедство

„Бугарите викаат Гоце Делчев бугарски пасош имал“: Твитер реакции за Захариева

Бугарската министерка Захариева: Гоце Делчев сам се изјаснил како Бугарин, нема да правиме компромис со вистината

Видео: Youtube/Млади за Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детален преглед: Топ пет најзадолжени министерства

Никола Осило

Детален преглед: Кои се најголеми увозници на горива во земјава?

Никола Осило

(Фото) Владата на Република Македонија стана Влада на Република Северна Македонија

Редакција