еМагазин
Image default
Балкан

(ВИДЕО) Вознемирувачки сцени на протестите против Договорот од Преспа во Атина и Солун

Полицијата во Атина и Солун синоќа имаше многу работа. Освен во главниот град на Грција, протести против Договорот од Преспа, имаше и во Солун.

Во делови на Солун се водеше вистинска „улична војна“.

Според грчките медиуми во Атина пред, за време и по протестот, грчката полиција приведе 135 лица од кои 10 беа уапсени.

Како и минатиот пат и овој протест заврши со инциденти, а повреден е и еден полицаец.

Полициски извори за грчката новинска агенција АНА-МПА велат дека сите уапсени припаѓаат на радикалната десница.

За денеска во Атина е закажан нов протест.

Видео/фото: Thestival Gr/RT

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко видео) Нападнат домот на уште една пратеничка на СИРИЗА

(ВИДЕО) Запалено македонското знаме на протестот против Договорот од Преспа во Атина

(ВИДЕО) Во Солун протест со тапани против Договорот од Преспа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ќе добиваат субвенции: Платите на 10 илјади свештеници во Грција остранети од државниот платен список

Редакција

(ВИДЕО) Албанскиот премиер Еди Рама на гласање во бермуди

Редакција

(ВИДЕО) Неверојатно: Австралиски каскадер во Миконос возеше мотор по вода

Редакција