еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) За што се пее во грчката “Македонија славна“

Општиот впечаток во Македонија е дека во Грција не постојат песни за грчка Македонија.

Воениот марш „Македонија славна“, кој деновиве е во фокусот поради прославата на Денот на независноста на Грција, (но и поради суспендирањето на војник од школото за пилоти на Грчката армија, како што пренесе неодамна дописникот на еМагазин од Солун), е само една од бројните песни со националистички пораки, кои воглавно се напишани во шеесетите и седумдесетите години на минатиот век, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

„Славна Македонија е земја на Александар, кој ги истера варварите и сега сте слободни“… е само дел од текстот на „Македонија славна“.

На неа грчките војници марширале уште од времето на балканските војни, а истата е официјална химна на грчка Македонија.

Други познати песни за грчка Македонија се: „Здраво Македонија„, „Македонци“, “Прекрасна Македонија„, „Македонските момци“…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Се пееше „Македонија славна“: Тензично и инциденти на прославата на Денот на независноста на Грција

(ВИДЕО) Грчки војник стана топ тема во Грција, оти скокајќи со падобран пееше националистичка песна за Македонија

Видео: agispaok

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Лични впечатоци од средбата со Меркел: Заев и Димитров „непоправливи“ оптимисти

Редакција

Колкави се хонорарите на пејачите и актерите вклучени во кампањaта за претседателските избори?

Никола Осило

Бугарија не го признава македонскиот јазик, од ЕУ ќе бара да ја користи формулацијата „службен јазик на Република Северна Македонија“

Редакција