еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Заев: Нема одлагање на изборите, на 3 јануари ќе дадам оставка

Одлагање на изборите нема. Јас на 3 јануари ќе поднесам оставка. Парламентот треба да ја констатира оставката и со тоа паѓа целата Влада. Истиот ден претседателот Стево Пендаровски треба да му даде мандат на Оливер Спасовски, кој треба да ја предложи новата влада и парламентот да ја изгласа, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев на синоќешната прес-конференцијата на која ги соопшти одлуките на Извршниот и Централниот одбор на партијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјално: Спасовски технички премиер, Царовска на местото на Анѓушев

Потврда за сериозноста дека нема одлагање на изборите, рече, се кадровските решенија договорени за преодната влада.

-Дадовме збор, а и опозицијата стоеше на зборот и денеска го заокружи пакетот на закони во Собранието што имаат реализација од 1 јануари. Останаа законите кои може да се донесат во јануари и може да се имплементираат следната година, истакна Заев одговарајќи на новинарски прашања во партиското седиште.

Ги почнуваме, рече, законските рокови – стоте дена од денот на изборите наназад. Нагласи дека СДСМ не се откажува од една изборна единица затоа што е добро за државата и правично за сите.

– За една изборна единица можеме да одлучуваме сè до 12 февруари односно до 60 дена пред изборите додека работи Парламентот. Ние не се откажуваме од ова прашање, а и колегите од помалите политички партии, помалку бројните етнички заедници се про и сакаат. Тоа е и наше изборно ветување.

Треба и другите политички партии, како ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да седнат, а јас утре ќе го отворам и тоа прашање, доколку и господинот Христијан Мицкоски сака да разговара. Убаво е ако за тоа одлучиме со консензус. Утре ќе ја искористам средбата со првиот човек на најголемата опозициска партија, можеби ќе најдеме одредено решение, рече Заев.

Фото/видео: СДСМ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео/фото) 70.000 посни сарми, 200 килограми грав и 350 килограми риба на заедничката трпеза за Свети Никола во Прилеп

Редакција

Чавков не се сеќава за деталите од апсењето на Љубе Бошкоски

Редакција

Кумановската „Делукс-ауто“ го доби тендерот на Царинската управа за набавка на 13 возила „тежок“ 325.000 евра

Никола Осило