еМагазин
Image default
Македонија

(ВИДЕО) Запленет мебел од куќата на Катица Јанева

Попладнево е заполенет дел од мебелот од куќата на специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева.

Јанева, која денеска беше приведена за случајот “Рекет“ на Јавното обвинителство се стекнална со мебел вреден 298.000 денари (околу 5.000 евра) за да влијаела на постапката овозможувајќи олеснување на позицијата на осомничен во случајот „Империја“, информираше Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на денешната прес-конференција.

Таа е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувања заради стекнување имотна корист.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утрово починала мајката на Јанева, Рускоска вели дека тоа нема да влијае на барањето за притвор

Сите детали: За што е осомничена Катица Јанева и со какви докази докази располага Обвинителството

Видео од приведувањето на Катица Јанева

Повеќе во видеото на Канал 5:

Видео: Канал 5/фото: СЈО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Аудио) Нова „тура“ снимки за „Рекет“: „Куферот со пари не е кај Заев“

Редакција

Влада: ДИК во следниот период веројатно ќе интервенира во Избирачкиот список

Редакција

Фросина Ременски: Снимката на руските “пранкери” со Зоран Заев е доказ дека сме таргет на хибридни закани како земја

Редакција