еМагазин
Image default
Балкан

(ВИДЕО) Заради Договорот од Преспа со молотови коктели нападнат домот на пратеничка од СИРИЗА

Непознати лица со молотови коктели синоќа го нападнале домот на пратеничката од СИРИЗА, Теодора Ѕакри, додека во него било нејзиното семејство во грчкиот град Јаница, јави дописничката на МИА од Атина.

Во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА, Ѕакри вели дека станува збор за убиствен напад за кој одговорни се „политичките сили чија антипатија ја подели земјата и им даде право и комфор на секој фашист и убиец да излезе и да се чувствува силен“.

-Сакам до сите овие убијци да испратам порака дека решително ќе продолжам да се борам за моите идеи и верувања секогаш со националниот интерес како водечки критериум. Ги повикувам сите сили, на демократијата и напредокот да издигнат непропустлив ѕид против фашистичката закана и ги осудат и изолираат носителите на овие одбивни идеи и постапки, вели Ѕакри во изјавата за АНА-МПА.

За нападот, преку неговиот официјален Твитер профил реагираше грчкиот премиер кој напиша дека на почетокот беа заканувачките пораки до пратениците, потоа плакатите, па обидот за упад во Парламентот, „за да стигнеме до потпалување на домови на пратеници“.

-Оние кои што се прават дека не гледаат, не слушаат, не разбираат, носат голема одговорност, напиша Ципрас.

Нападот го осудија и од опозициската Нова демократија.

МИА/Фото: АПЕ-МПЕ/euronews.gr/видео: ПРАКТОРЕIO/AMNAwebTV

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Во спот на Независни Грци Заев се претвора во Александар Велики

(Фото) Комунистичката партија на Грција закачи пано на Акропол против Договорот од Преспа  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Хаос во албанскиот парламент: Пратеник го „почести“ Еди Рама со јајца

Никола Осило

Во грчките учебници ќе се вклучи новото име Северна Македонија

Редакција

Романската колешка на Катица Јанева, Ковеси, обвинета за корупција

Редакција