еМагазин
Image default
Свет

(ВИДЕО) Здравствените работници ја пречекаа белгиската премиерка свртени со грб

Премиерката на Белгија, Софи Вилмес посети неколку болници за да пружи поддршка на здраствените работници, но наиде на незадоволство.

Дел од медицинскиот персонал од болницата Сент-Пијер во Брисел ја пречека Вилмес со шпалир, но завртени со грб, изразувајќи незадоволство од односот на Владата кон здравството, кое е со намален буџет. Здраствените работници се незадоволени од платите, а се соочуват и со недостиг на персонал.

Вилмес истакна дека е свесна за состојбата и незадоволството на здравствените работници, додавајќи оти е потребно да се врати вредноста на професијата.

„Посетите на болниците Делта и Сент-Пијер беа важни моменти за дијалог и за персоналот и за мене. Дискутиравме за здравствената ситуација, психичките напори, вреднувањето на работата и финансирањето на здраствената заштита“, напиша Вилмес на Твитер.

МИА/Фото: BBC/видео: euronews (in English)

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Џулијан Асанж предмет на софистицирана шпионска операција

Редакција

(Видео) Корона вирусот може да доведе до нова Студена војна меѓу Кина и САД

Редакција

Над 5 милиони заразени со коронавирусот во светот, последните 24 часа најголем раст на дневно ниво

Редакција