еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Зоран Милановиќ „хит“ на Балканот: Химна му пееше Јосипа Лисац, а тој заврши со стихови на ЕКВ

Инагурацијата на новиот хрватски претседател Зоран Милановиќ предизвика лавина позитивни реакции на Балканот откако химната на свечениот чин ја изведе легендарната Јосипа Лисац.

Уште повеќе медиумите во Хрватска и Србија брујат од коментари и прашалници дали Милановиќ својот прв говор како претседател го завршил парафразирајќи ги стиховите од песната „Земја“ на белградскиот бенд Екатерина Велика (ЕКВ).

„Ова е куќа за нас. За сите нас. За нас кои сме тука, за генерациите кои доаѓаат и за оние кои ќе се вратат во својата куќа“,изјави Милановиќ.

Според аналитичарите, кои говорот го оценија позитивно нема ништо необично во тоа што парафразирал стихови од ЕКВ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој е новиот претседател на Хрватска, Зоран Милановиќ: Боксер, премиер и советник на Еди Рама

Фото/Видео:Jutarnji list/Youtube/HRT/YUrock

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кривична пријава и притвор за возачот на камионот кој ја предизвика сообраќајната несреќа кај обиколницата

Редакција

Тендер „тежок“ 13.700 евра: Основниот суд Струга купува патничко возило

Никола Осило

На новогодишниот концерт учениците и публиката измрзнаа во Домот на културата во Штип, Симон Трпчески упати критики

Редакција