еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Википедија не преименува во Северна Македонија

Новото име Република Северна Македонија почна да го користи и глобалната интернет енциклопедија Википедија.

Во информациите за земјава на Википедија на англиски, на француски, на грчки и на повеќе други светски јазици веќе е наведено дека новото име на државата е Република Северна Македонија.

Се наведува и образложение дека тоа е направено со Договорот од Преспа, со кој беше ставен крај на 27-годишниот спор за името меѓу Скопје и Атина.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската „Веридос“ ќе ги печати новите пасоши на граѓаните на Северна Македонија

(Фото) Во пасошите почнаа да се става печатот со појаснување дека припаѓаат на Северна Македонија

(Фото) Грција и официјално почна да го користи терминот „македонски (јужнословенски) јазик“

Сами ќе си плаќаме за новите регистарски таблички со ознаката NMK?

Банкноти со Република Серверна Македонија од следната година

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Jанкулоска за ТВ21: Се наоѓам во Македонија и на крај памет не ми паднало да заминам било каде

Редакција

(Фото) Новогодишни честитки со семејни фотографии од Иванов, Шекеринска, Јанкулоска…

Редакција

Норвешка го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Редакција