еМагазин
Image default
Македонија

Вилма Русковска е новиот шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција

Советот на јавни обвинители денеска ја избра Вилма Русковска, обвинителката која го води случајот за насилството во Собрание, за нов шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје.

Покрај овој случај, Русковска ги водеше и истрагите за „Диво Насеље“, „Змиско око“ и „Детонатор“…

На седницата на Советот е избран и Мустафа Хајрулахи за шеф на скопското Вишо обвинителство, гостиварското Вишо обвинителство ќе го води Ислам Абази, велешкото Основно обвинителство ќе го води Гордана ТодороваЕлизабета Мишева ќе раководи со Основното обвинителство во Кавадарци, а Лиле Талевска битолското Основно обвинителство.

Фото: Телма

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мајка му на портпаролот и пратеник на СДСМ, Костадинов ќе се повлече од работното место

Редакција

Мандатот му истекува на 12. мај: Какви привилегии ќе му останат на претседателот Ѓорѓе Иванов?

Никола Осило

Пендаровски го предлага Спасов на местото на Иванка Додовска во Националниот совет за евроинтеграции

Редакција