еМагазин
Image default
Бизнис

„Витаминка“ планира приходи од 52,1 милиони евра и зголемена добивка во 2019 година

Планираните вкупни приходи од оперативното работење на „Витаминка“ АД Прилеп во 2019 година се позиционирани на износ од приближно 52.150.000 евра, соопшти компанијата преку Македонската берза.

„Од вака планираните вкупни приходи 60 % се планирани да се оствараат на домашниот пазар, а 40% да се оставараат на странски пазари. Како приоритети се зголемување на продажбата на домашниот пазар и зголемување на продажбата во балканските земји. Остварувањето на финансискиот план ќе ја зголеми добивката на друштвото за 15-20 %“, соопшти компанијата.

Фото: Витаминка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Трифун Костовски го продава „Еуролинк осигурување“

Редакција

Тендер вреден 46 милиони денари: Министерството за одбрана купува 14.000 воени униформи

Никола Осило

„Кабтел“ го доби тендерот Град Скопје за набавка на електрични машини за вакуумско собирање смет вреден 373.000 евра

Никола Осило