еМагазин
Image default
Локално

Вклучена греалка го предизвикала вчерашниот пожар во Гевгелија

Пожарот во станбената зграда во Гевгелија, во кој вчера целосно изгореа шест стана од поткровјето на последниот шести кат, според извршениот увид од страна на Дирекцијата за спасување и заштита, го предизвикала вклучена греалка во еден од становите.

Станот е во сопственост на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, а подстанарот го напуштил откако му била исклучена струјата од ЕВН, велат соседите од оштетената зграда.

Потстанарот се уште не е вратен дома и не знае за настаната штета во зградата која дополнително ќе се утврдува исто така од страна на ДСЗ.

Општина Гевгелија ги разгледува можностите за времено сместување на оштетите семејства, а најави дека ќе додели и соодветна помош за нив, во рамки на нејзините законски овластувања.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гореше станбена зграда во Гевгелија, среќа нема повредени

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Србин и Турчин барани со потерници уапсени на скопскиот аеродром

Никола Осило

МВР кривично го гони екс-градоначалникот на Македонски брод и уште шест лица за „присвојување“ извор на вода

Никола Осило

Ги фатиле на дело како пустошат шума

Никола Осило