еМагазин
Image default
Македонија

Владата ќе помага во реставрацијата на Нотр-Дам

Владата ќе се вклучи со помош во реставрацијата на Нотр-Дам, било одлучено на денешната седница.

„На оваа 130-та седница, Владата го задолжи Министерството за надворешни работи на нашата земја да стапи во контакт со МНР на Република Франција за координација во врска со помошта на меѓународната заедница за помошта за реставрација на опожарената црква Нотр-Дам, со цел да се определи најсоодветна поддршка од Република Северна Македонија во знак на солидарност за обновата на овој грандиозен споменик од цивилизациско значење“, се вели во соопштението на Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Димитровска: Коментирате за Нотр-Дам, но не и за Курбиново, Перивлепта, Шарената џамија

(ВИДЕО) Катедралата Нотр-Дам е спасена, пожарот не бил подметнат

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Википедија не преименува во Северна Македонија

Никола Осило

Владинот портпарол Бошњаковски заминува на функцијата генерален секретар во Кабинетот на претседателот Пендаровски

Редакција

СДСМ обвини дека ВМРО-ДПМНЕ го цензурирал говорот на Христијан Мицкоски во Кичево

Редакција